- 2017 27/04
- Автор: Зінаїда Іванівна
- | Перегляди: 260
Інститут розвитку інтернету (ІРІ) запропонував змінити вимоги до програм, включених до реєстру вітчизняного ПЗ. Мобільні додатки повинні будуть підтримувати не лише популярні в усьому світі Android і iOS, але і російську Sailfish.
27 березня уряд затвердив додаткові вимоги до програм, включених до реєстру вітчизняного ПЗ. У розробленому Мінкомзв'язку постанові, зокрема, зазначено, що офісне програмне забезпечення (пошта, месенджер, текстовий редактор, менеджер файлів і ін) має працювати на двох популярних платформах — Android і iOS. В ІРІ вважають за необхідне розширити цей список вітчизняною системою Sailfish. Запропоновані поправки (їх текст є у розпорядженні "Известий") найближчим часом будуть направлені в Мінкомзв'язку. У відомстві не змогли оперативно відповісти на запит "Известий".
У документі ІРІ зазначається, що передача даних з використанням комунікаційних додатків (наприклад, месенджерів) може здійснюватися тільки по захищених каналах з використанням шифрування. Нинішня версія вимог дозволяє робити це і по відкритих каналах зв'язку.
Директор з проектної діяльності ІРІ Арсеній Щельцин заявив "Известиям", що необхідність для російської версії ОС очевидна. Держсектор потрібно убезпечити дані не повинні йти за кордон. За його словами, розумної альтернативи Sailfish на російському ринку зараз немає, тому вибір ліг на неї.
— Потреба у російській мобільної операційної системи для держсектора сформувалася дуже давно. Причиною став курс на імпортозаміщення програмного забезпечення. Необхідно закрити "діру" — використання особистих мобільних пристроїв для обміну службовою госинформацией, — прокоментував Арсеній Щельцин. — Sailfish — це єдина мобільна операційна система в реєстрі російських програм, що пройшла сертифікацію ФСБ Росії. Тільки на таку сертифікацію потрібно як мінімум рік.
Потреба в російській мобільної операційної системи для держсектора сформувалася дуже давно. Причиною став курс на імпортозаміщення.
Експерт зазначив, що навколо Sailfish вже почала розвиватися "екосистема", в тому числі і офісні додатки. Так, три розробника "госмессенджеров" ("Сибрус", "Діалог" і "Кубик") підтвердили готовність розробити версії і для цієї ОС в 2017 році.
Гендиректор ТОВ "Відкрита мобільна платформа" (володіє правами на Sailfish) Павло Эйгес заявив, що зараз у цієї системи — всього кілька тисяч користувачів, вона тільки починає свій розвиток.
— Зараз користувачі — по більшій частині розробники додатків, є кілька пілотних проектів з держзамовниками, — розповів Павло Эйгес. — З офісних додатків крім месенджерів є власний поштовий клієнт. Ведемо переговори з ТОВ "Нові" хмарні технології" (засновник вітчизняного офісного пакету "Мій офіс". — "Известия") про їх розробці додатків на нашій платформі.
Виконавчий директор Асоціації розробників програмних продуктів (АРПП) "Вітчизняний софт" Євгенія Василенко заявила, що російським ОС необхідна підтримка. Але, на її думку, змінювати обов'язкові вимоги — неправильно.
— Замовникам потрібен працюючий комплекс, а не окремі блоки-програми. Всі рішення повинні бути сумісні один з одним, — прокоментувала Євгенія Василенко. — Більшість прикладних програм спочатку були орієнтовані на іноземні операційні системи. В минулому році навіть в держорганах частка іноземного софта досягала 90%. Російські розробники зараз орієнтуються на цю інфраструктуру. Тому рано говорити про обов'язкову сумісності з вітчизняної ОС — на розробку піде час, та й не у всіх є ресурс. Потрібно обговорювати з галуззю, робити перехід плавним.
Операційна система Sailfish була створена фінською компанією Jolla. Її контролюючий акціонер — власник групи ЕСН Григорій Березкін. Інша афільована з Березкіним фірма, російська "Відкрита мобільна платформа", у 2016 році випустила російську версію системи — Sailfish Mobile OS RUS. Це перша мобільна ОС, що потрапила в реєстр вітчизняного ПЗ.