ПК-манія

Софт-line:
Kyodai MahJongg 21.42 -- "Kyodai MahJongg - Збірка дуже красивих китайських 3D головоломки, що ..." -- 01 жовтня 2020
CIL View 2.0 -- "CilView - програма для перегляду CIL-коду методів в збірках ..." -- 08 серпня 2020
DataExpress 3.0 beta (10.06.2020) -- "DataExpress - це універсальна, що повністю настроюється база даних ..." -- 25 липня 2020
YogaDNS 1.14 Beta -- "YogaDNS - інструмент, який автоматично перехоплює DNS-запити на ..." -- 25 липня 2020
Сімейна літопис 6.4 -- "Сімейна літопис - Мабуть, у кожного з нас рано чи пізно виникає думка ..." -- 24 липня 2020
Collector Notepad 1.5.4.12 -- "Collector Notepad - невелика, безкоштовна і проста програма для ..." -- 18 липня 2020
Tunngle 5.8.9 -- "Tunngle - потужний інструмент для створення ігрових віртуальних ..." -- 17 липня 2020
FPS Monitor 5245 -- "FPS Monitor - це програма для виводу на екран FPS і різних сенсорів ..." -- 09 липня 2020
WorldWide Telescope 5.5.03 -- "WorldWide Telescope - унікальна програма від корпорації Microsoft, що ..." -- 04 липня 2020
Win Toolkit 1.7.0.15 -- "Win Toolkit (Windows 7 Toolkit) - безкоштовна утиліта, за допомогою ..." -- 04 липня 2020


Головною темою виставки SC в цьому році став штучний інтелект (ШІ), а точніше його застосування на практиці. Правда, під ШІ найчастіше малося на увазі зовсім не те, що з таким захватом писали фантасти, а всього лише технології глибинного навчання (Deep Learning) і обробки великих масивів даних. Зрештою, зростаючі обчислювальні потужності потрібні не заради красивих цифр в бенчмарках, а для більш ніж реальних завдань. Втім, здогадатися, куди все рухається, можна було і так — за анонсами і випущеним з початку року продуктам великих гравців. Ще навесні NVIDIA розповіла про прискорювачах Tesla, адаптованих для роботи з нейронними мережами, з упором на FP16-обчислення і великим обсягом швидкої набортної пам'яті.

А буквально за кілька днів до виставки компанія повідала про своє суперкомп'ютері DGX SATURNV з прискорювачами Tesla P100 — найбільш енергоефективної машині такого класу, яка, за словами компанії, більш ніж в два рази економічніше аналогічного по продуктивності рішення на базі Intel Xeon Phi KNL. Сама NVIDIA вже використовує цей суперкомп'ютер для проектування нових чіпів. Як пояснив представник компанії, схема будь-якого чіпа є лише дуже великим зображенням, а обробляти картинки нейронні мережі навчилися давно. Ну це якщо пояснювати зовсім вже простою мовою. Ймовірно, такий підхід дозволяє і заощадити час, і до того ж значно поліпшити результат неручной розведення чіпа.

Крім самих обчислювачів компанія намагається популяризувати і шину NVLink. На стендах в основному миготіли варіанти референсною платформи IBM з процесорами POWER і прискорювачами Tesla. Сама ж IBM показала варіант OEM-платформи S822LC з рідинним охолодженням. Хоча були й оригінальні рішення. Наприклад, Atos показала машину Bull X1115 з прямим NVLink-з'єднанням між чотирма GPU — за звичкою і для простоти будемо називати ці прискорювачі так, хоча це вже не зовсім коректно. Втім, поряд лежала і система Bull X1210 з Intel Xeon Phi. Та й взагалі на виставці цього разу «залізних» новинок було зовсім мало, а мають пряме відношення до HPC і того менше.

Компанії все більше укладали договори та розповідали про те, як вони допомагають вирішувати глобальні завдання на зразок боротьби з раком. Природно, за допомогою ІІ. Intel навіть провела окремий AI Day одночасно з виставкою, так і в цілому підготувала «забійний» відповідь GPU взагалі і NVIDIA зокрема — в'язку з Xeon Phi Knights Mill, ASIC сімейства Crest (в дівоцтві Nervana) і FPGA-карту. Фактично компанія «оголосила війну» GPU. Детальніше про новинки Intel розказано в цьому матеріалі. Мабуть, найважче доведеться AMD, яка змушена працювати на два фронти, створюючи GPU і CPU.

Є і хороші новини — Google тепер пропонує в своєму хмарному сервісі машини з GPU AMD і NVIDIA. До речі, Google здивувала тим, що на SC16 вона привезла і свій невеликий стенд, де показала власне апаратне рішення для машинного навчання TPU, представлене ще навесні. Як і інші учасники, компанія заявила про плани розвитку для ІІ і навчальних програм. Хоча цим здивувати важко. Наприклад, NVIDIA анонсувала ще більш масштабну програму навчання розробників — Deep Learning Institute. Вона буде включати в себе як онлайн-курси, так і набори для офлайн-навчання, які будуть розсилатися університетам. Схожі програми є і у інших компаній.

Якщо Google здивувала своєю присутністю на SC16, то ось Samsung здивувала своєю відсутністю на виставці. Та й в цілому нічого дійсного нового в області пам'яті і сховищ практично не було представлено. Тенденція до переходу виключно на твердотільні накопичувачі нікуди не поділася. З цікавого — IBM наживо показала представлену ще влітку СГД DeepFlash 150 (256 Тбайт в корпусі висотою 3U), та у Seagate ще були «літні» SSD великого обсягу, а також рішення для NVMe-over-Fabric. Аналогічний продукт за версією Intel ми вже бачили на стенді РСК. Однак від HDD Seagate явно відмовлятися не збирається, так як компанія представила гібридні СГД ClusterStor 300 і 10-Тбайт жорсткий диск IronWolf Pro.

Intel взагалі ні слова не сказала про 3D XPoint, а Micron показувала на стенді все те ж, що півроку-рік тому. Та й про HBM все трохи призабули, все ж вона поки дорога для дійсно масового застосування, а в якості компромісного рішення є GDDR5X. Зате на виставці з'явилися нові обличчя — компанія Smart IOPS показала зразки своїх надшвидких NVMe SSD з технологією TruRandom. В основі лежить звична MLC-пам'яті, а от контролер у цих накопичувачів дуже незвичайний. Розробники використовують Xilinx Kintex UltraScale FPGA для передбачення того, з даними буде йти робота. Smart IOPS пропонує як окремі карти (2-10 Тбайт), так і стоечное сховище (40-400 Тбайт). Для старшої версії СГД заявлені вражаючі характеристики: 200 млн IOPS і пропускна здатність 800 Гбайт/с. Компанія обіцяє почати поставки новинок до кінця 2016 року.

Прискорювачами на базі FPGA сьогодні нікого не здивуєш. На виставці нарешті був продемонстрований і фреймворк для роботи з FPGA на платформі OpenPOWER — CAPI SNAP. Micron показала плату AC-520 з FPGA Intel Arria 10 GX1150, 2/4 Гбайт пам'яті Hybrid Memory Cube і слотом для установки до 16 Гбайт звичайної DDR4. DINI Group, відома своїми монструозними» платами з безліччю FPGA, на цей раз скромно викотила невелику плату HardwareShark для аналізу мережевого трафіку і універсальну monster's Sour Caviar (FPGA Intel Arria 10). Серед інших виробників незвичайних або, скоріше, просто незвичних обчислювачів на SC16 були присутні PEZY і NEC. Про дивовижну машину PEZY ми докладно розповідали ще влітку, а NEC цього разу привезла прототип векторного прискорювача для свого майбутнього суперкомп'ютера Aurora і вже повністю укомплектований шасі DX2000, яке було згадано в репортажі з ISC2016.

А ще Fujitsu показала прототип імерсійної СЖО. У ванну 95 × 70 × 70 см залита рідина 3M Fluorinert. Якщо вірити «Вікіпедії», саме ця рідина використовувалася для створення рідинної системи дихання у фільмі «Безодня» (1989). В цьому прототипі з допомогою Fluorinert відводиться до 25 кіловат тепла на одну ванну. Втім, на виставці цього разу було на диво багато розробників заглибних СЖО, включаючи і зовсім маленькі компанії. Найбільш вражаюча демонстрація була на стенді компанії Allied Control з BitFury Group, де в закритому танку кипів сервер. Ну тобто кипіла-то охолоджуюча рідина, звичайно, — 3M Novec. Ще один «киплячий» показала прототип LiquidMips. Серед головних відмінностей від інших рішень заявлена нормальна робота оптичних підключень.

Одна з проблем імерсійним СЖО як раз в тому, що при зануренні в них звичайного «заліза» є чималий шанс попадання рідини в оптичний вхід. Та й у цілому подібні системи не дуже зручні в експлуатації. Компромісний варіант пропонує LiquidCool Solutions. Замість того щоб занурювати стійку або рекі цілком в одну ванну, LCS упаковує один-два вузла в герметичний корпус, який омивається рідиною, що проходить спочатку через блок CPU, а вже потім переміщається до інших компонентів. Всі порти введення-виведення виносяться назовні через окремі перехідники. Правда, і в цьому випадку «оптики» помічено не було.

Що стосується звичайних, не заглибних СЖО, то практично нічого нового представлено не було. Виробники, які займаються створенням суперкомп'ютерів від і до, продовжують це робити. А всі інші так чи інакше задовольняються готовими рішеннями сторонніх компаній. З іншого боку, на кожному стенді був хоча б один зразок машини з СЖО, нехай і не власної розробки. Наприклад, CoolIT розповіла про спеціально доопрацьованій СЖО для машин HPE Apollo 2000. Також компанія спільно з STULZ представила гібридне рішення Chip-to-Atmosphere — найбільш гарячі компоненти охолоджується рідиною, а все інше повітрям. І все це в межах одного шафи. Asetek новинок на виставку не привезла, як і Ebullient.

Висновок

Зовсім вже буквально сприймати заголовок цього матеріалу не варто, тому що компаніям завжди потрібно просте і зрозуміле публіці слівце для опису того, над чим вони зараз працюють. Як і говорилося на самому початку, за терміном ІІ зазвичай ховається глибинне навчання і нейронні мережі, то є штука, загалом, далеко не нова і багато в чому чисто математична. Але є в цьому одна важлива відмінність від попередньої модної теми BigData, яка теж, за великим рахунком, відноситься до області алгоритмів, а не «заліза», черговий виток оновлення якого, здається, просто вдало підв'язали до «великих даних». З глибинним навчанням все інакше — конкретно для цих завдань великі компанії протягом року створювали окремі апаратні рішення, нехай і засновані на вже наявні напрацювання.

І рішення ці далекі від звичайних CPU. Дивіться самі: у NVIDIA з'явилася Tesla P100, Google показала TPU, Microsoft оснащує свої дата-центри FPGA, а Intel фактично оголосила війну GPU, представивши зв'язку з Xeon Phi Knights Mill, ASIC сімейства Crest і все тієї ж FPGA. ARM і OpenPOWER теж прагнуть інтегрувати в свої платформи підтримку FPGA і GPU. І всі-всі-всі намагаються зробити процес створення і перенесення ПО під ці прискорювачі як можна більш простим: створюються нові засоби розробки, вводяться великі навчальні програми, ведеться робота по адаптації вже існуючих алгоритмів і так далі. При всьому при цьому в лідерах TOP500 досі знаходиться загадковий китайський суперкомп'ютер з процесорами власної розробки.

Цікава тенденція, однак. Криза звичних архітектур? Як знати, подивимося, що покажуть на наступній виставці. Мабуть, зараз саме час для активного просування тих же ARM і OpenPOWER. В іншому ж практично нічого нового на SC16 не показали. Ну так, всі виробники переметнулися до рідинним системам охолодження. Ну так, все активніше впроваджуються твердотільні накопичувачі, які в найближчому майбутньому майже повністю витіснять жорсткі диски. При цьому ні одного свіжого анонсу в області швидкої локальної пам'яті не було. З чого-то нового, напевно, найцікавіше — це віддалений доступ до СГД і чергова хвиля інтересу до иммерсионным СЖО.

Головне на ПК-манія

Внутренняя seo оптимизация сайта, как верный, но ...

В современном мире каждый из нас привык к большой скорости: все куда-то бегут, бояться опоздать, ...

Новини інтернету 2020-11-20 14:14:40

Вибираємо наручний годинник Casio на подарунок

Якщо ви хочете подарувати своїй близькій людині наручний годинник, то настійно рекомендуємо ...

IT новини 2020-10-06 05:13:46

Штучний інтелект і технології перекладу

Було проведено опитування усіх постачальників технологій перекладу, які прийшли на думку: у яких ...

IT новини 2020-06-13 04:39:57

Відео дня

Живі додатки

Системні програми

Органічна Життя 1.1

Органічне Життя - дивовижний скрінсейвер у вигляді незвичайного згустку яскраво-червоної матерії, яка плавно розливається по

Мережа та інтернет

Earth Alerts 2019.1.124

Earth Alerts - програма, що дозволяє оперативно одержувати інформацію зі всіх куточків земної кулі про стихійні лиха та

  • Prev
  • software
Kyodai MahJongg 21.42
CIL View 2.0
DataExpress 3.0 beta (10.06.2020)
YogaDNS 1.14 Beta
Сімейна літопис 6.4
Collector Notepad 1.5.4.12
Tunngle 5.8.9
FPS Monitor 5245
WorldWide Telescope 5.5.03
Win Toolkit 1.7.0.15
Scroll to top