- 2017 07/03
- Автор: Роман Віктюк
- | Перегляди: 148
Список найпотужніших суперкомп'ютерів на планеті TOP500 оновлюється двічі на рік (у червні та листопаді) і публікується на сайті . Новітня редакція ТОР500 (червень 2014) стала . Вимірюють швидкодію суперкомп'ютерів з допомогою бенчмарка Linpack, яка тестує піддослідного рішенням щільних систем лінійних алгебраїчних рівнянь. Паралельно з TOP500 ведеться рейтинг найбільш енергоефективних обчислювальних систем світу .
1. Tianhe-2 (Китай)
Як мінімум до листопада 2014 року буде залишатися непереможним китайський «обчислювальний монстр» Tianhe-2, назва якого перекладається як «Чумацький шлях». Продуктивність суперкомп'ютера компанії Inspur, встановленого в Оборонному науково-технічному університеті НВАК у місті Чанша, дорівнює 33,86 PFLOPS, а енергоспоживання – 17,81 МВт. Досягти такого високого швидкодії вдалося завдяки наявності 3,12 млн. обчислювальних ядер, от тільки не всі з них є процесорними.
Архітектура у Tianhe-2 – гібридна, тобто включає як 12-ядерні центральні процесори Intel Xeon E5-2692, так і 57-ядерні співпроцесори Intel Xeon Phi 31S1P. Оперативної пам'яті у даного суперкомп'ютера сумарно 1 Пбайт. Кому і, головне, коли вдасться відібрати пальму першості у Tianhe-2, поки не відомо, адже перевага над другим місцем у рейтингу нього аж дворазове.
2. Titan (США)
Американський суперкомп'ютер Titan з продуктивністю 17,59 PFLOPS і енергоспоживанням 8,21 МВт – далеко не єдине творіння компанії Cray Inc., встановлене в Окріджській національної лабораторії (вони здавна співпрацюють). Використовується в Titan зв'язка з 16-ядерних центральних процесорів AMD Opteron 6274 (сумарна кількість ядер 0,56 млн. штук) і прискорювачів обчислень NVIDIA Tesla K20X, кожен з 2688 ядрами CUDA. Об'єм оперативної пам'яті дорівнює 0,7 Пбайт. До запуску в експлуатацію Tianhe-2 в червні 2013 року саме Titan був потужною обчислювальною системою на планеті.
3. Sequoia (США)
Бронзовим призером новітнього рейтингу TOP500 з показниками 17,17 PFLOPS і 7,89 МВт є ще один «американець» – суперкомп'ютер Sequoia. Він побудований компанією IBM на базі власних же 16-ядерних процесорів Power BQC за замовленням Ліверморської національної лабораторії. На відміну від вищезазначених Tianhe-2 і Titan, ніяких співпроцесорів у Sequoia немає, тому всі 1,57 млн. його ядер – процесорні. У плані ж обсягу ОЗП даний суперкомп'ютер є абсолютним рекордсменом – 1,57 Пбайт. З червня по листопад 2012 року Sequoia був номером один у світі.
4. K computer (Японія)
Ще один екс-чемпіон – японський K computer (10,51 PFLOPS; 0,7 млн. ядер; 1,4 Пбайт ОЗУ), що лідирував у рейтингу ТОП500 протягом 2011 року. За будівництво суперкомп'ютера для Інституту фізико-хімічних досліджень в місті Кобе відповідала компанія Fujitsu, вибір якої припав не на звичні процесори Intel і AMD x86_64, і навіть не на IBM Power, а на власні 8-ядерні SPARC64 VIIIfx. Єдиним великим виробником чіпів архітектури SPARC, крім Fujitsu, є компанія Oracle, яка поглинула серверний бізнес Sun Microsystems. З'їдає 12,66 МВт електрики K computer є самим неэнергоэффективнным в топ-десятці (менше 1 PFLOPS на 1 МВт).
5. Mira (США)
За замовленням Аргоннської національної лабораторії IBM побудований суперкомп'ютер Mira, своєю архітектурою нагадує вищезгаданий Sequoia. Його продуктивність дорівнює 8,59 PFLOPS (786 тис. процесорних ядер), а енергоспоживання – 3,94 МВт.
6. Piz Daint (Швейцарія)
Найпотужніша в Європі обчислювальна система Piz Daint (ім'ячко ще!) була запущена компаній Cray Inc. у другій половині 2013 року у Швейцарському національному суперкомпьютерном центрі. У цьому науковому закладі крім Piz Daint, продуктивність якого оцінюють у 6,27 PFLOPS, розміщено ще три учасника ТОР500. Втім, суперкомп'ютери частенько «гніздяться зграями» (інші приклади – Окриджская і Ливерморская національні лабораторії, США). Архітектура Piz Daint включає процесори Intel і «відеокарти» NVIDIA.
7. Stampede (США)
Компанія Dell, на відміну від IBM і Cray Inc., добре знайома обивателю своїми настільними ПК і ноутбуками. Але в той же час вони займаються виробництвом серверів і навіть будівництвом суперкомп'ютерів. Сьоме місце в рейтингу ТОР500 – обчислювальна система Stampede від компанії Dell. Продуктивність суперкомп'ютера, встановленого в Техаському центрі передових комп'ютерів, дорівнює 5,17 PFLOPS. Схема будови – аналогічна Tianhe-2 (центральні процесори і співпроцесори від Intel).
8-9. JUQUEEN (Німеччина) і Vulcan (США)
Суперкомп'ютери JUQUEEN (5,01 PFLOPS) і Vulcan (4,29 PFLOPS) – чергові творіння компанії IBM. Розміщені вони в Дослідницькому центрі Юліх (Німеччина) і Ліверморської національної лабораторії (США) відповідно.
10. Безіменний Cray XC30 (США)
Єдиним новачком у оновленому рейтингу ТОП500 (червень 2014) став поки безіменний суперкомп'ютер з продуктивністю 3,14 PFLOPS, створений за замовленням Уряду США. Побудований він на базі суперкомпьютерной платформи Cray XC30, яка застосовується у вищезгаданому Piz Daint.
Суперкомп'ютери здатні не тільки аналізувати великі обсяги статистичних даних, але і моделювати різні ситуації і явища. Саме тому вони незамінні для економічних розрахунків, фізичних, хімічних та біологічних експериментів, прогнозування погоди та природних катаклізмів.
Крім того, суперкомп'ютери являють собою предмети національної гордості. Так, у США розміщено 232 суперкомп'ютера з ТОР500 (рік тому було 252), в Китаї – 76 (попередня кількість 66), у Великобританії та Японії – по 30. Найпотужніший український суперкомп'ютер, встановлений в НТУУ «Київський політехнічний інститут», на жаль, давно не модернізувався, тому в число ТОР500 не входить.