- 2016 07/03
- Автор: Зінаїда Іванівна
- | Перегляди: 1156
Путінські влади виявляють зростаючий інтерес до російським інтернет-користувачам: той, хто залишає проукраїнські висловлювання в соцмережах, ризикує бути засудженим як терориста і отримати тюремний термін, йдеться в матеріалі браузера німецької газети Die Welt Юлії Смірнової.
"Рік тому з продавщицею з Єкатеринбурга Катериною Вологжаниновой сталася абсурдна історія, яка в одну мить перевернула все її життя з ніг на голову, - розповідає журналістка. - Все почалося з того, що одним грудневим днем, а саме у середу, у квартирі жінки відключився інтернет. На наступний день мати-одиначка працювала допізна, і у неї не було часу зателефонувати інтернет-провайдера. Але вже в п'ятницю в 9:00 в її двері подзвонили люди, які представилися співробітниками інтернет-компанії: п'ятеро чоловіків і одна жінка. Це були співробітники спецслужби і Слідчого комітету, а також свідки. Вони провели обшук в її квартирі, вилучили ноутбук, планшет її 12-річної доньки, мобільник, фотоапарат, диски з сімейними фотографіями та повезли її на допит, де її вже чекав наданий державою адвокат".
"Від нього пахло алкоголем, і він сказав мені, що мені краще все підписати. Адже тобі ж не треба в тюрму. Що буде з дитиною?" - каже жінка.
На його думку, її вина була ясна: "На своїй сторінці в соціальній мережі "ВКонтакте" жінка поділилася кількома картинками і пабликами про анексію Криму та війні на Донбасі зі своїми 80 друзями і чотирма передплатниками". На одній з картинок, наприклад, був зображений президент Путін з занесеним над Східною Україною ножем. Крім того, жінка була підписана на сторінки двох українських націоналістичних організацій, заборонених у РФ.
За версією прокуратури, таким чином Вологжанінова нібито розпалювала ненависть до росіян і, особливо, до населення сходу України і воюючим там "російським добровольцям". В результаті її додали до списку терористів, що призвело до блокування її рахунків. А на початку лютого жінку засудили до 320 годин обов'язкових робіт і постановили знищити її ноутбук і навіть мишу, так як вони були використані як знаряддя злочину. Вологжанінова вважає рішення несправедливим, посилаючись на те, що вона не була автором текстів, які, за її словами, можна знайти скрізь. "Але людини зразок мене простіше звинуватити заради статистики", - стверджує екатеринбурженка.
"Між тим це зовсім не єдиний подібний випадок в путінській Росії, - продовжує Смирнова. - Влада стали сильнішими придивлятися до соцмереж". За даними правозахисної організації "Агора", у 2015 році до реальних тюремних термінів за віртуальну активність були засуджені як мінімум 18 росіян.
У кількох епізодах регіональні влади, йдеться далі, зводили рахунки з активістами-опозиціонерами, які вже перебували під наглядом поліції чи спецслужб. У Татарстані до трьох років позбавлення волі був засуджений літній татарський активіст Рафиз Кашапов, розкритикував в інтернеті політику Росії стосовно кримських татар. Те ж саме сталося з кубанської активісткою Дариною Полюдовой, вийшла на вулицю з плакатом проти війни з Україною і за революцію в Росії, а пізніше закликала проживають на Кубані українців вимагати возз'єднання з Україною. За це Полюдова отримала два роки в'язниці.
В даний час, як відзначає Die Welt, інтернетом в Росії користується від 66 до 70% населення, причому ця кількість зростає. Влади шукають шляхи, як можна краще контролювати мережу. В останні роки був прийнятий цілий ряд законів, що спрощують блокування сайтів. "Але, як відомо, блокувань, які було б не можна обійти, не існує, - констатує Смирнова. - В результаті з 2012 року кількість російських користувачів браузера Tor, яка дозволяє анонімно шукати інформацію в інтернеті, збільшилася в десять разів". З цієї причини Держдума виступала з пропозиціями забороняти і блокувати інтернет-сторінки, на яких пояснюється, як можна обійти блокування. "Але куди більш ефективніше будуть класичні методи залякування. Ось з цієї причини за залишені в інтернеті висловлювання, їх поширення і лайки і стали карати серйозніше", - пише Смирнова.
"Інтернет-користувачі не бояться блокувань, а от реальних тюремних термінів - так, - пояснює адвокат Чиков. - Більш того, владі абсолютно не обов'язково тримати під тотальним контролем багато мільйонів користувачів. 200-300 судових процесів в рік цілком вистачить для того, щоб вселяти в людей страх". До речі, незалежний телеканал "Дощ", як додає Смирнова, нещодавно дав напівжартівливий рада своїм глядачам, як не потрапити в тюрму: у мережі слід постити виключно картинки з кошенятами".
Головне на ПК-манія
Купуєте б/у iPhone? Перевірте, чи не крадений він
Якщо ви мрієте про iPhone, але на новинку не вистачає коштів, є сенс придивитися до старих ...
Software новини 2014-10-04 00:42:23
Україна може закрити російські сайти, які допомагають терористам на Сході
Україна може закрити російські сайти, пособляющие терористам на Сході Українська влада розглядає ...
Новини інтернету 2014-04-29 19:24:47
У Мережі з'явилася карта підводних комунікацій інтернету
У Мережі з'явилася карта підводних комунікацій інтернету ...
Новини інтернету 2014-03-05 13:33:13
Відео дня
Живі додатки
Ігри та розваги
Холод 12.12.2007
Холод - Жорстокий філософсько-психологічний трилер в жанрі Interactive Fiction (текстові квести). Гра починається з того, що
Для мобільного
SMS Communicator LE 3.1
SMS Communicator - це програма яка дозволяє використовуючи Інтернет, швидко відправляти текстові повідомлення на мобільні